Opublikowany przez: monika.g 2019-05-08 23:50:15
Autor zdjęcia/źródło: Jak zrobić krochmal do kąpieli niemowlęcia @ www.freepik.com
Krochmal to połączenie skrobi ziemniaczanej z wodą, chociaż można go zrobić również z cukru lub ryżu. Używały go nasze babcie i mamy przede wszystkim do wygładzania, ochrony przed zagnieceniami i konserwowania różnego rodzaju tkanin. Krochmalono głównie pościel, obrusy, serwetki, ale także koszule czy sukienki. Materiał po wykrochmaleniu, wysuszeniu i uprasowaniu stawał się sztywny, nie gniótł się i dłużej pozostawał czysty.
Krochmal jest również skutecznym sposobem na walkę ze zmianami skórnymi u niemowląt. Łagodzi podrażnienia i świąd, zwalcza wypryski i odparzenia.
Najczęściej w tym celu przygotowuje się kąpiel w krochmalu dla niemowlaka, chociaż można również szczególnie zmiany skórne na twarzy dziecka przemywać wacikiem nasączonym w krochmalu.
Kąpiel w krochmalu dla niemowląt stosuje się w przypadku wyprysków, podrażnień, potówek, trądziku niemowlęcego, odparzeń, przesuszenia skóry, zaczerwienienia i wysypek alergicznych. Krochmal łagodzi również objawy atopowego zapalenia skóry, polecany jest także u dzieci ze skazą białkową. Po kąpieli w krochmalu skóra jest wygładzona. Pozostaje na niej warstwa ochronna, która zapobiega nawracaniu zmian i chroni przed podrażnieniami.
Do przygotowania krochmalu potrzebna Ci będzie woda i mąka ziemniaczana. Na każde 3 litry wody użyj 1 czubatą łyżkę mąki ziemniaczanej.
- Odmierzoną ilość mąki rozpuść w szklance zimnej wody. Wymieszaj energicznie tak, by nie powstały grudki.
- Do roztworu wlej trochę gorącej wody i nadal energicznie mieszaj. Powinnaś uzyskać przezroczysty kisiel.
- Wlej go do wanienki z wodą. Kąp maluszka w wodzie o temperaturze ok. 37 st. C przez 5 minut.
Do wanienki z krochmalem nie dolewaj żadnych płynów ani żeli do kąpieli. W przypadku poważnych zmian skórnych trzeba dziecko kąpać w krochmalu przez kilka, a nawet kilkanaście dni. Jednorazowa kąpiel nie przyniesie tak od razu pożądanych efektów.
Po kąpieli w krochmalu nie jest konieczne dodatkowe natłuszczanie skóry dziecka balsamem czy mleczkiem. Można je jednak zastosować w przypadku dużej szorstkości i przesuszenia skóry szczególnie w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Należy wtedy wybrać kosmetyk emolientowy.
ZOBACZ TAKŻE:
Emolienty dla dzieci – jak działają?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
barkabarka 2019.05.12 11:06
pamiętam te czasy kiedy robiłam krochmal dą kąpieli moich maleństw, ach .... a teraz tak urosły
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.